Podcasty VÚBP
Podcasty VÚBP jsou výstupy řešených výzkumných úkolů na různá témata týkající se bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci. Poslechnout si můžete podcasty, které se věnují následujícím oblastem:👉bezpečnost práce ve sportu👉psychosociální rizika👉nelegální zaměstnávání cizinců 👉homeworking👉šikana na pracovišti👉covid-19, nemoc z povolání👉BOZP v sociálních službách👉pracovní rizika u strážníků obecní policie 👉komunikace v oblasti BOZP👉hasiči 👉klimatická změna👉cirkulární ekonomika👉první pomoc
Podcasty VÚBP
Zachraň kolegu - Automatizovaný externí defibrilátor (AED) na pracovišti
V tomto podcastu představují Peter Martinek ze Slovenského Červeného kříže a Kateřina Bátrlová z VÚBP, v. v. i., automatizovaný externí defibrilátor (AED). AED je zařízení, které může zachránit život při náhlé zástavě dýchaní a cévního oběhu. Je snadno použitelný i pro laiky a je navržen tak, aby poskytoval jednoduché pokyny k obnovení srdečního rytmu elektrickým výbojem.
V rámci poskytování první pomoci by se po AED mělo sáhnout okamžitě, jakmile se zjistí, že postižený nemá normální dýchání a nereaguje. Legislativa týkající se povinnosti zaměstnavatele umístit AED v podniku se liší podle regionu. V České republice a na Slovensku není dosud povinnost mít AED na pracovišti univerzální, ale některé firmy a instituce jej již zavedly z vlastní iniciativy.
Evropská rada pro resuscitaci doporučuje dostupnost AED na místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou nákupní centra, sportovní zařízení a pracoviště s více zaměstnanci.
Účastníci podcastu dále hovořili o statistikách používání AED v obou zemích, typech AED a hlavně přínosech použití AED v prvních minutách záchrany života.
Podcast vznikl v rámci projektu Safety training for practical life programu Erasmus+ č. 2022-2-SK01-KA210-ADU-000095920. Podcast je financován Evropskou unií.
-----------------------------
V tomto podcaste predstavuje Peter Martinek zo Slovenského Červeného kríža a Kateřina Bátrlová z VÚBP, v. v. i., automatický externý defibrilátor (AED). AED je zariadenie, ktoré môže zachrániť život pri náhlej zástave dýchania a cievneho obehu. Je ľahko použiteľný aj pre laikov a je navrhnutý tak, aby poskytoval jednoduché pokyny k obnoveniu srdcového rytmu elektrickým výbojom.
Pri poskytovaní prvej pomoci by sa malo okamžite siahnuť po AED, ak sa zistí, že postihnutý nemá prítomné normálne dýchanie a nereaguje. Legislatíva týkajúca sa povinnosti zamestnávateľa umiestniť AED v podniku sa líši podľa regiónu. V Českej republike a na Slovensku nie je doposiaľ univerzálna povinnosť mať AED na pracovisku, avšak niektoré firmy a inštitúcie ho už zaviedli z vlastnej iniciatívy.
Európska resuscitačná rada odporúča dostupnosť AED na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú nákupné centrá, športové zariadenia a pracoviská s viacerými zamestnancami.
Účastníci podcastu ďalej hovorili o štatistikách používania AED v oboch krajinách, typoch AED a hlavne o prínosoch použitia AED v prvých minútach záchrany života.
Podcast vznikol ako súčasť projektu Safety training for practical life programu Erasmus+ č. 2022-2-SK01-KA210-ADU-000095920. Podcast je financovaný Európskou úniou.
Přejeme vám příjemný poslech!